Andrus, Niedźwiedzki, Olszański i Walendzik w Ćmielowie

Fabrykę Porcelany AS Ćmielów odwiedzili znakomici goście z radiowej Trójki: Artur Andrus, Marek Niedźwiedzki, Michał Olszański oraz Elżbieta Walendzik. Cała czwórka w fabrycznych fartuchach próbowała własnych sił i odlewała porcelanowe figurki pod okiem właściciela manufaktury Adama Spały. Po zakończonej pracy, odlane wyroby zostały podpisane. Zostaną wypalone w fabryce, a następnie trafią do swoich „właścicieli”.

Jednak czym byłaby wizyta w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie bez próby własnoręcznego malowania figurek. Do pracy przystąpili panowie Andrus i Niedźwiedzki, a zadanie mieli niełatwe. Do pomalowania otrzymali figurkę Pierwszy bal, która dekorowana jest przez najbardziej doświadczone malarki (ze względu na trudność zdobienia). I ta praca została wykonana przez dziennikarzy znakomicie. A Marek Niedźwiedzki podjął się nawet dodatkowo dekorowania porcelanowej figurki Niedźwiedzia.

Po zakończonej pracy z porcelaną, goście oglądali prace Lubomira Tomaszewskiego – polsko-amerykański artysty, rzeźbiarza i designera, które prezentowane są w Galerii sztuki współczesnej van Rij.  Ogromne emocje wzbudziły obrazy „ogniem malowane” oraz przepiękne rzeźby, które tworzy Tomaszewski. Jest to największa w Europie wystawa prac tego artysty.
Kolejnym etapem wizyty były obrazy oraz ikony malowane na porcelanowych płytach zgromadzone w jednej z sal galerii.

Na zakończenie wizyty wszyscy goście wpisali się do księgi pamiątkowej.

 

Udostępnij ten materiał

Czytaj także

śledź
nas na
youtube